wtorek , 16 Lipiec 2019
Newsy
Strona główna / Canadian Premier League / Zapowiedź Canadian Premier League cz. 1

Zapowiedź Canadian Premier League cz. 1

Canadian Premier League to nowa liga piłkarska, która powstaje na naszych oczach. Przede wszystkim będzie to liga w pełni profesjonalna, w której będzie grać siedem drużyn, każda z nich rozegra 28 meczów (14 domowych i 14 wyjazdowych). W przeciwieństwie do większości profesjonalnych lig Ameryki Północnej nie będzie systemu play-off, tylko podział na rundę wiosenną (krótszą – 10 kolejek)  i jesienną (dłuższą – 18 kolejek) z przerwą wakacyjną. Mistrzowie rund spotkają się w CPL Championship, w którym zagrają o mistrzostwo ligi i miejsce w CONCACAF League 2020 (odpowiednik Ligi Europy UEFA).

Z powodu reformy formatu Ligi CONCACAF (w trzeciej edycji tego turnieju będą rywalizować 22 zespoły, zamiast 16 jak w latach poprzednich) oraz opieszałości CSA (odpowiednik PZPN) tylko trzy kluby “fundatorskie” będą rywalizować o udział w CONCACAF League 2019, są to FC Edmonton, Forge FC oraz Valour FC. Kluby te mają specjalnie rozłożony grafik spotkań by rozegrać wszystkie bezpośrednie starcia (dom i wyjazd) między 4 maja a 15 czerwca, aby zdążyć rozstrzygnąć, który zespół będzie reprezentował CPL w Lidze CONCACAF. Sześć najlepszych drużyn tych rozgrywek dostanie automatyczny awans do CONCACAF Champions League 2020.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Kluby CPL będą także rywalizować z klubami MLS, USL, i półamatorskiej  Première Ligue de soccer du Québec (PLSQ) w mistrzostwach Kanady o  Voyageurs Cup (zwycięzca otrzymuje miejsce w CONCACAF Champions League). 

Canada Championship opponents 2019
fot. whitecapsfc.com

Zasady i ciekawostki

 • 12 listopada 2018 odbyła się pierwsza edycja draftu USPORTS graczy uniwersyteckich, w trzech rundach wybrano 21. graczy. Wybrani gracze mogą podpisać jeden z dwóch typów kontraktów:
  • profesjonalny kontrakt, wtedy gracz traci możliwość brania udziału w USPORTS
  • kontrakt rozwojowy, wtedy gracz trenuje i gra z klubem CPL do sierpnia, wtedy wraca na uniwersytet i dalej bierze udział w USPORTS
 • występują dwa rodzaje salary cap. pierwszy dla trenera i jego współpracowników, drugi to dla piłkarzy ( średnia zarobków to około $50 000)
 • ma to być rozwojowa liga dla młodych kanadyjskich piłkarzy, więc wprowadzono zasady:
  • co najmniej sześciu Kanadyjczyków w wyjściowej jedenastce
  • co najmniej 50%+1 składu ma być graczami z Kanady
  • limit siedmiu obcokrajowców na klub
  • w każdym klubie wymóg trzech graczy U21, którzy mają wymóg rozegrania minimum 1000. minut
 • prezydent ligi zapowiada rozszerzenie ligi do 10. zespołów w 2020, 14. do 2024 i 16. do 2026 roku
 • Liga w przyszłości ma mieć system spadków i awansów
 • w Polsce legalnie można oglądać mecze na https://onesoccer.ca/, wiadomo że będzie okres darmowy, potem cena ma wynosić ok. 29zł/miesiąc.
 • w 2020 do ligi powinnna dołączyć Ottawa Fury, która warunkowo gra w USL Championship, CONCACAF wymusza na nich przeniesienie się do rodzimej ligi
 • maksymalna odległość między jednym a drugim klubem to ponad 6 000km samochodem (samolotem 4 476km, trzecia najdalsza odległość między dwoma pierwszoligowymi klubami na świecie), a odwiedzenie wszystkich stadionów od jednego do drugiego wybrzeża to ponad 11.5 tys km samochodem. Poniżej rozłożenie klubów na tle Europy i Azji.
fot. Reddit

Więcej o Canadian Premier League dowiecie się również z naszego podcastu. 

KLUBY

Forge FC (czytaj)

Cavalry FC

HFX Wanderers FC (czytaj)

Pacific FC (czytaj)

Valour FC

York 9 FC (czytaj)

FC Edmonton

Autor: Bartek Kiernicki

Bartek Kiernicki
MLS-owy neofita, który zakochał się w MLS w 2017 roku. Uwielbia statystyki, a że Amerykanie też mają na ich punkcie obsesję, to amerykański soccer okazał się strzałem w dziesiątkę. Jako kibic pokochał Minnesotę United, niestety na razie bez wzajemności. Prywatnie zakochany w północnych rasach psów.

Zobacz również

#4 Amerykańska Piłka 2019 [PODCAST]

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Za mikrofonem Wiktor Sobociński, Katarzyna Przepiórka oraz Bartek Kier. ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *