Choć część lig budzi się powoli do życia, a okienko transferowe trwa w najlepsze, to większość drużyn dopiero rozpoczyna okres przygotowawczy. W tym całym piłkarskim zamieszaniu za oceanem rozegrano fazę grupową Złotego Pucharu CONCACAF.
Do ćwierćfinału awansowały zespoły z dwóch pierwszych miejsc w swoich grupach: Kostaryka, Kanada, USA, Panama, Meksyk, Jamajka oraz dwie najlepsze drużyny, które zajęły trzecie miejsca: Honduras i Salwador. Faza grupowa była tylko przystawką, swoją drogą bardzo słabą. Nie był to porywający początek turnieju. Wydarzenia boiskowe zdecydowanie przyćmiły te pozaboiskowe.
GRUPA A
Najgłośniej jest o tych, którzy zakończyli rywalizację w tej edycji Złotego Pucharu bez zdobycia choćby jednego punktu, bo właśnie o te punkty się rozchodzi. Gujana Francuska w pierwszym meczu zremisowała z Hondurasem, ale w podstawowym składzie wystąpił Florent Malouda – wielokrotny reprezentant Francji. Jako że CONCACAF nie podlega FIFA, władze wyraziły zgodę na występ byłego gracza Chelsea w reprezentacji Gujany Francuskiej. Jednak władze honduraskiego związku zgłosiły protest, a CONCACAF, pomimo swojej poprzedniej decyzji, postanowiła przychylić się do wniosku i ukarać Gujanę Francuską walkowerem. W dużej mierze dzięki tej decyzji do ćwierćfinału awansował właśnie Honduras.
Zgodnie z przewidywaniami pierwsze miejsce w grupie zajęła Kostaryka. W ćwierćfinale zameldowała się także reprezentacja Kanady, w której z bardzo dobrej strony zaprezentował się Alphonso Davies. 16-letni zawodnik Vancouver Whitecaps został najmłodszym strzelcem w historii turnieju oraz liderem klasyfikacji strzelców (trzy bramki w trzech meczach).
- Kostaryka – 7 pkt (+4)
- Kanada – 5 pkt (+2)
- Honduras – 4 pkt (+2)
- Gujana Francuska – 0 pkt (-8)
GRUPA B
Jeżeli gospodarze w dalszej fazie turnieju osiągną sukces, nikt nie będzie pamiętał o bardzo przeciętnym początku. Bruce Arena zapowiadał fazę grupową jako przetarcie dla wielu nowych zawodników i tak też było. Gospodarze turnieju każdy mecz zagrali w innym składzie, opartym głównie na zawodnikach rodzimej ligi (Major League Soccer). Pomimo przeciętnych występów reprezentanci zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie, a cenne doświadczenie zebrał Kelyn Rowe czy Cristian Roldan.
Tyle samo punktów, co Stany Zjednoczone, zdobyła reprezentacja Panamy. Zawodnicy Hernana Dario Gomeza również byli wymieniani w gronie ćwierćfinalistów jeszcze przed rozegraniem pierwszego meczu w Złotym Pucharze CONCACAF i spełnili pokładane w nich oczekiwania. O co nie było trodno, kiedy za rywali ma się Martynikę czy Nikaraguę. W zespole tej pierwszej drużyny wystąpił zawodnik Legii Warszawa – Steeven Langil, który w meczu z Nikaraguą strzelił bramkę (2:0) oraz rozegrał cały mecz z Panamą (0:3).
- USA – 7pkt (+4)
- Panama – 7 pkt (+4)
- Martynika – 3 pkt (-2)
- Nikaragua – 0 pkt (-6)
GRUPA C
Faworytem tej grupy był triumfator ostatniego Złotego Pucharu CONCACAF – Meksyk, który po występie w Pucharze Konfederacji swoją grę opierał na zawodnikach z rodzimej ligi (jedynym wyjątkiem był grający w MLS Erick „Cubo” Torres). Juan Carlos Osorio, podobnie jak Bruce Arena, rotował składem. Już w fazie grupowej Meksynanie zmierzyli się z Jamajką, czyli finalistą poprzedniego turnieju, a mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Podobnym wynikiem (remis 1:1) zakończył się mecz Reggae Boyz z Salwadorem w ostatniej kolejce fazy pucharowej. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu obie drużyny zameldowały się w ćwierćfinale.
- Meksyk – 7 pkt (+4)
- Jamajka – 5 pkt (+2)
- Salwador – 4 pkt (0)
- Curacao – 0 pkt (-6)
Mecze ćwierćfinałowe
Kostaryka – Panama, 20 lipca, godz. 00:00
USA – Salwador, 20 lipca, godz. 03:00
Jamajka – Kanada, 21 lipca, godz. 01:30
Meksyk – Honduras, 21 lipca, godz. 04:30
Zmiany w składach ćwierćfinalistów
USA
Do: Tim Howard (bramkarz, Colorado Rapids), Jesse Gonzalez (bramkarz, FC Dallas), Michael Bradley (pomocnik, Toronto FC), Darlington Nagbe (pomocnik, Portland Timbers), Jozy Altidore (napastnik, Toronto FC), Clint Dempsey (napastnik, Seattle Sounders).
Z: Brad Guzan (bramkarz, Atlanta United), Cristian Roldan (pomocnik, Seattle Sounders), Sean Johnson (bramkarz, New York City FC), Alejandro Bedoya (pomocnik, Philadelphia Union), Kelyn Rowe (pomocnik, NE Revolution), Dom Dwyer (napastnik, Sporting KC).
Kanada
Do: Cyle Larin (napastnik, Orlando City SC).
Z: Raheem Edwards (napastnik, Toronto FC).
Kostaryka
Do: Kendall Waston (obrońca, Vancouver Whitecaps), Jimmy Marin (pomocnik, Herediano), Jhamir Ordain (obrońca, Herediano), José Leitón (pomocnik, Herediano)
Z: Cristian Camboa (obrońca, Celtic), Bryan Oviedo (obrońca, Sunderland), Joel Campbell (napastnik, Arsenal), Johan Venegas (napastnik, Minnesota United)