niedziela , 24 października 2021
Newsy
Strona główna / MLS / Aktualności / #1 Palcem po mapie ̶U̶S̶A̶ USL – New Mexico United

#1 Palcem po mapie ̶U̶S̶A̶ USL – New Mexico United

Klub, który pobił rekordy frekwencji w debiutanckim sezonie i nie zamierza się zatrzymywać.

Na pierwszy ogień w naszym nowym cyklu idzie klub jeszcze w wieku dziecięcym. New Mexico United powstał w połowie 2018 roku, a zadebiutował w USL Championship w sezonie 2019. W tamten sezon NMU weszli jak burza, przegrali tylko raz w pierwszych szesnastu spotkaniach w lidze i pucharze. Sezon 2019 był wielkim sukcesem ekipy z Nowego Meksyku. W szczególności występ w pucharze USA (U.S. Open Cup), w którym odprawili z kwitkiem hegemona USL z sąsiedniego stanu, czyli Phoenix Rising oraz dwie ekipy z MLS: Colorado Rapids i FC Dallas (była szansa na odprawienie również Minnesoty United, ale skończyło się 1-6). W lidze też było lepiej niż dobrze. Rzutem na taśmę w ostatniej kolejce sezonu regularnego awansowali na 10. miejsce (ostatnie dające szansę gry w play-offach). W barażach przegrali z Sacramento Republic Dariusza Formelli.

Dlaczego klub stolicy stanu Nowy Meksyk jest ciekawym zespołem?

● Klub prowadzi 37-letni Troy Lesesne, który pracuje w New Mexico United jako trener i dyrektor techniczny. Jest to jego debiut w roli trenera (do tej pory był asystentem w lidze uniwersyteckiej – College of Charleston, asystentem w klubie USL – Charleston Battery, a także asystentem w Charlotte, też USL). Moim zdaniem jest bardzo utalentowanym trenerem, który prędzej czy później zapuka do MLS. Zapamiętajcie jego nazwisko.

● Rekordowa frekwencja! Średnio ponad 12 tysięcy ludzi przychodziło na mecze klubu z Albuquerque (mniejsze miasto niż Wrocław). W sezonie 2019 mieli najlepszy wynik w lidze (a nawet lepszy od Chicago Fire grającego w MLS), sprzedali też najwięcej sprzętu związanego z klubem w całym USL. I tutaj jeszcze raz warto przypomnieć: to pierwszy sezon NMU w historii klubu! 

● Teraz grają na stadionie przeznaczonym do baseballu (zdarza się to najlepszym, prawda NYCFC?). Ale w planach mają postawienie stadionu typowo piłkarskiego na około 15 tysięcy kibiców. Trwają rozmowy z radą miasta Albuquerque o dofinansowanie budowy (tydzień temu otrzymali 4,1 miliona dolarów od stanu Nowy Meksyk na rozwój projektu stadionu połączonego z centrum kulturalnym).

Właściciele są pozytywnie zakręceni. Gdy NMU miało zagrać w pucharze USA z klubem z Minnesoty (ponad 2000km od Nowego Meksyku), to wyczarterowali samolot by ich drużyna miała wsparcie kibiców (poleciało do 188 kibiców).

● Piękne koszulki ze sponsorem Meow Wolf, firmy budującej instalacje artystyczne. 

● Klub jest platformą dla swoich piłkarzy. To idealne miejsce, żeby się wybić. Dwóch najlepszych strzelców znalazło nowe kluby. Kevaughn Frater przeszedł do mistrza ISL, czyli indyjskiego Bengaluru FC, a Santi Moar do Phoenix Rising.

● Po pierwszym roku istnienia ogłosili stworzenie drugiej drużyny, zespół U-23 będzie grał w USL League Two. Po pierwsze będą ogrywać młodszych graczy, a po drugie ułatwi skautom NMU wyszukiwanie perełek w jeszcze niższych klasach rozgrywkowych.

Najciekawsi  piłkarze

Amando Moreno – 24-letni napastnik, Amerykanin salwadorskiego pochodzenia, wychowanek akademii Red Bulla z New Jersey (możecie też mówić NY). Nie udało mu się przebić z składu NY Red Bulls, więc podpisał kontrakt z Xolos (Liga MX), gdzie też się nie przebił i został wypożyczony do 2. ligi meksykańskiej. Potem znów podpisał kontrakt z NY Red Bulls, i znów się nie przebił. Ostatni rok spędził z Chicago Fire i rozegrał dla nich siedem spotkań w MLS. Grał też w młodzieżowej reprezentacji USA.

David Najem -27-latek, trzykrotny reprezentant Afganistanu. Gra na prawej obronie, całą karierę prezentował swoje umiejętności na poziomie USL (62 spotkania na liczniku), jeśli nie liczyć rocznego wypadu Dawida do ligi regionalnej w Niemczech.

Romeo Parkes – 29-letni napastnik wypożyczony z klubu z Irlandii – Sligo Rovers. 4-krotny reprezentant Jamajki (ostatni raz grał dla nich w 2015 roku).

Devon Sandoval – wychowanek Real Salt Lake, charakterystyczny długowłosy napastnik, który ma na swoim koncie 74 spotkania w MLS. Jest sercem tego zespołu zarówno na boisku, jak i poza nim.

Philipp Beigl – 27-letni bramkarz, który grał tylko w swojej ojczyźnie w różnych ligach regionalnych Niemczech.

Sam Hamilton – 15. pick Colorado Rapids w SuperDrafcie 2017. Nie przebił się do pierwszego zespołu z Denver, ale powinien być podstawowym graczem NMU (wywalczył sobie tą pozycję u nich rok temu).

Na koniec mały gratis, piłkarze NMU naprawdę potrafią grać w piłkę, a składne i zespołowe akcje nie są im obce

***

Stadion: Isotopes Park w Albuquerque (stadion przeznaczony do baseballa)
Pojemność: 13 500
Średnia frekwencja w sezonie 2019: 12 693 (średni procent zapełnienia trybun: 94%)

Autor: Bartek Kiernicki

MLS-owy neofita, który zakochał się w MLS w 2017 roku. Uwielbia statystyki, a że Amerykanie też mają na ich punkcie obsesję, to amerykański soccer okazał się strzałem w dziesiątkę. Jako kibic pokochał Minnesotę United, niestety na razie bez wzajemności. Prywatnie zakochany w północnych rasach psów.

Zobacz również

U.S. Soccer Development Academy przedsionkiem do Europy

Ostatnio Federacja Piłkarska Stanów Zjednoczonych zamknęła ze skutkiem natychmiastowym program U.S. Soccer Development Academy. Oznacza ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *