Newsy
Strona główna / MLS / #24under24 / #22 Jack Elliott | #24under24pl 2017

#22 Jack Elliott | #24under24pl 2017

Jack Elliott

Data urodzenia: 24 sierpnia 1995, 22 lata

Narodowość: Anglia

Zespół: Philadelphia Union

Pozycja: środkowy obrońca

Stauts: International, #77 SuperDraft 2017

Zarobki: 53 004 (rocznie)

Wartość: 200 000€

Złapać Pana Boga za nogi

Jack Elliott urodził się Anglii, ale poważne granie w piłkę nożną rozpoczął za oceanem. Reprezentował Uniwersytet West Virginia, ale brał pod uwagę, że może nie zostać profesjonalnym piłkarzem. Studiował Zarządzanie Systemami Informatycznymi, a nawet myślał o podjęciu pracy związanej z nowymi technologiami.

Okazało się jednak, że wysoki Anglik potrafi całkiem nieźle grać w piłkę nożną, którą interesował się od najmłodszych lat. Jego ulubionym zespołem byli Glasgow Rangers, a piłkarzem Steven Gerrad. Sam skończył na nieco innej pozycji, bo przez trzy lata stanowił o sile defensywnej West Virginia Mountaineers (liga uniwersytecka), a kilka spotkań rozegrał też w Premier Development League (South Florida Surf), czyli lidze, w której zaczyna około 70% zawodników wybieranych w SuperDrafcie MLS.

Zanim do tego doszło, Elliott udowodnił swoją wartość w lidze uniwersyteckiej. Był jednym z najlepszych zawodników, jeżeli chodzi o obrońców. W ostatnim sezonie nosił opaskę kapitana. Po cichu mówiło się o tym, że ma szanse zostać wybranym w SuperDrafcie 2017.  Został wybrany przez Philadelphię Union w czwartej rundzie, z jednym z ostatnich numerów. Niemniej został jedenastym piłkarzem w historii Uniwersytetu West Virginia, którego wybrano w drafcie Major League Soccer.

SezonKlubMeczeGoleAsysty
2014West Virginia Mountaineers1912
2015West Virginia Mountaineers1831
2016West Virginia Mountaineers1621
Największy wygrany SuperDraftu 2017

Zawodnikom, którzy są wybierani w trzeciej i czwartej rundzie SuperDraftu, nie daje się zbyt wielkich szans na to, że zaistnieją w MLS, ba! nie daje się im większych szans na to, że zespół zdecyduje się na podpisanie kontraktu z takim piłkarzem.

W przypadku Jacka Elliotta wyglądało to nieco inaczej. Wtedy jeszcze 21-latek pokazał się ze świetnej strony na zgrupowaniu, zachwycając Jima Curtina. Pod koniec lutego Anglik podpisał kontrakt z pierwszym zespołem. Początkowo był tylko rezerwowym, ale od szóstego tygodnia jest podstawowym obrońcą Philadelphii Union.

Na tle przeciętnych defensorów klubu z Pensylwanii bardzo szybko zaczął się wyróżniać i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wzrost. Elliott ma niezwykły przegląd pola i, co bardzo ważne, świetnie czyta grę. Jest tym piłkarzem, który przy wysokim pressingu rywala potrafi w mgnieniu oka posłać dokładne crossowe podanie dokładnie tam, gdzie powinna znaleźć się piłka. Zdarza się, że koledzy nie nadążają za jego pomysłami, ale poprawy w tym elemencie gry będziemy oczekiwać w następnym sezonie. Pomimo młodego wieku, nie ma tzw. gorącej głowy. Nie stara się naprawić błędu, poprzez faulowanie przeciwnika. To nie w jego stylu. Właśnie dlatego na trzydzieści rozegranych meczów, tylko cztery razy zobaczył żółty kartonik.

JACK ELLIOTT, SEZON REGULARNY 2017

Okazało się, że wybrany jako #77 SuperDraftu 2017, Jack Elliott rozegrał najwięcej minut ze wszystkich pierwszoroczniaków w tym sezonie MLS. Zdeklasował rywali, pojawiając się w 30. meczach (29 razy w podstawowej jedenastce), co daje 2 621 minut. Przy ociężałym Oguchim Onyewu, który miał być silnym wzmocnieniem Phily, okazał się zdecydowanie szybszy, zwrotny i po prostu lepszy. Z drugiej strony należy pamiętać, że na tle Onyewu czy Richie Marqueza wcale nie jest tak trudno o dobre występy. Jack Elliott musi popracować przede wszystkim nad szybkością reakcji. Świetnie czyta grę, ale czasami nie nadąża za rywalem. Wciąż jest najszybszym środkowym obrońcą w zespole, ale nad tym elementem musi popracować w okresie przygotowawczym do sezonu 2018.

Żołnierz w armii Jima Curtina

Jak podkreślił dyrektor sportowy Philadelphii Union – Earnie Stewart i trener – Jim Curtin priorytetem było przedłużenie kontraktu właśnie z Jackiem Elliottem. Misja się powiodła, a piłkarz, który został wybrany z #77 w SuperDrafcie 2017, okazał się największym odkryciem sezonu. Teraz przed nim zdecydowanie trudniejsze zadanie. Drugi sezon może być dla niego przełomowy, ale utrzymanie formy z 2017 nie wystarczy. 22-latek musi wskoczyć na wyższy poziom. Jeżeli chce być podstawowym żołnierzem w armii Jima Curtina (a to jest więcej niż pewne), musi trochę popracować na siłowni. Wzrost nie wystarczy do tego, żeby wygrać każdy pojedynek bark w bark. Niemniej przed Jackiem Elliottem rysuje się świetlana przyszłość. On sam i tak już złapał Pana Boga za nogi, przecież mógł właśnie wracać z pracy, w końcu studia z Zarządzania Systemami Informatycznymi nie poszły na marne.  

#24under24 (więcej tutaj)

#22 Jack Elliott, Philadelphia Union

#23 Artur, Columbus Crew

#24 Julian Gressel, Atlanta United

Autor: Kasia Przepiórka

Redaktor Naczelna | Nie śpię po nocach, bo oglądam piłkę nożną... w USA, a za dnia o tym piszę. Z soccerem na dobre i na złe, od reprezentacji, przez MLS czy USL, aż do ligi uniwersyteckiej. Wbrew pozorom nie jestem szalona, zaglądam też na europejskie boiska (nie tylko w poszukiwaniu młodych talentów nadających się do reprezentacji USA). P.S. To prawda.

Zobacz również

Philadelphia Union | Podsumowanie sezonu 2021

Trzy ostatnie sezony w dwunastoletniej historii klubu to zdecydowanie renesans klubu z stanu Pensylwania. Co ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading