sobota , 13 sierpnia 2022
Newsy
Strona główna / Cykle / Amerykański Lot Przepiórki / #9 Amerykański Lot Przepiórki

#9 Amerykański Lot Przepiórki

No cześć kochani, jak tam się trzymacie? U mnie jakoś tak dziwnie bez piłki nożnej i sportu. Do tego stopnia, że, nie mogąc spać, odpaliłam w weekend dwa mecze Ligi MX i o dziwo, wcale nie ze względu na grających tam Amerykanów. A to już jest jasny sygnał, że bez sportu jest po prostu jakoś tak dziwnie, a fani amerykańskiej piłki zerkają na rozgrywki w Meksyku…

Zdjęcie
Akurat ja się skusiłam na rozgrywki u największych piłkarskich wrogów MLS, ale mem przedni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

Bardzo się cieszę, że w Stanach Zjednoczonych szybko podjęto odpowiednie kroki, choć muszę przyznać, że po części wymusiły to decyzje NBA. Wróćmy do samego początku. 9 marca NBA, MLS, NHL i MLB wydali wspólne oświadczenie, w którym poinformowali, że szatnie zostają zamknięte dla przedstawicieli mediów (w amerykańskich ligach zawodowych normą jest wstęp dziennikarzy do szatni po meczach). 11 marca przełożono mecze Seattle Sounders i SJ Earthquakes z 21 marca, a MLS wydało oświadczenie, na mocy którego każda drużyna miała podróżować lotami czarterowymi, a spotkania miały się odbywać zgodnie z planem, oczywiście z udziałem publiczności, ale z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Zastanawiałam się, co to ma w ogóle znaczyć, uznając to za skrajną głupotę. Tego samego dnia (a w zasadzie to już w nocy) podczas meczu New York City FC z Tigres w Lidze Mistrzów CONCACAF ogłoszono zawieszenie NBA i już wtedy wiedziałam, że będą to ostatnie mecze klubów MLS w najbliższym czasie.

Nie pomyliłam się. Następnego dnia (godziny poranne w USA) w ciągu kilku godzin zawieszono wszystkie rozgrywki. MLS zawieszone na przynajmniej 30 dni, to samo USL Championship, mecze reprezentacji USA odwołane, Liga Mistrzów CONCACAF zawieszona w trybie natychmiastowym, start USL League One opóźniony o minimum dwa tygodnie, turnieje młodzieżowe (największe w Stanach Zjednoczonych) odwołane, NISA zawieszona, podobnie NPSL czy MASL (indoor soccer), którzy w trybie natychmiastowym zakończyli sezon regularny. Następnego dnia CONCACAF zawiesili wszystkie rozgrywki i turnieje, a najstarsze rozgrywki piłkarskie w USA (U.S. Open Cup) również zostały zawieszone (tutaj relacja ze wszystkich wydarzeń).

Właśnie to jest w tym wszystkim najbardziej imponujące. Najważniejsze rozgrywki zawieszono w ciągu kilku godzin w całym kraju. Nikomu nie jest to na rękę, ale też nikt z tym nie dyskutował. Można mówić, że w USA jest łatwiej, bo przecież w MLS dopiero co wystartował nowy sezon. Co w takim razie z NBA i NHL, gdzie zbliżamy się do play-offów? Też taka łatwa decyzja? No nie, ale jedyna słuszna.

***

Sprawa jest oczywista. W najbliższym czasie nie uświadczymy piłkarskich meczów w USA ani w Europie. Nie będę się powtarzać, żebyście w miarę możliwości zostali w domach, bo to już chyba każdy z Was wie. Co w takim razie zrobić z tym całym wolnym czasem i głodem sportu, który zaczyna już wszystkich powoli dopadać?  

Wiadomo, można oglądać seriale, czytać książki, grać w gry, w zasadzie nadrobić wszystko, na co do tej pory nie mieliście czasu. U nas na stronie (i nie tylko) również pojawi się kilka nowych rzeczy. Najłatwiej będzie wypunktować:

  • wrócił sezon MLS, wrócił nowy sezon podcastu Amerykańska Piłka,
  • postaram się na bieżąco informować Was o tym, co dzieje się w MLS, w moim stałym cyklu Amerykański Lot Przepiórki,
  • Bartek wystartował z nowym cyklem Palcem po mapie ̶U̶S̶A̶ USL, w pierwszym odcinku przybliża Wam New Mexico United,
  • MLS w końcu wróci do gry, więc cały czas możecie zapoznać się z Przewodnikiem Kibica MLS 2020,
  • MLS na swoim kanale na YouTube udostępnia retransmisje meczów i obszerne skróty historycznych meczów, o czym regularnie informuje na swoim koncie na Twitterze, wyszukam też ogólnodostępne historyczne spotkania reprezentacji USA, MLS i np. stare mecze NY Cosmos, o czym będę informować na naszej grupie na Facebooku (serdecznie zapraszam),
  • taka przerwa, to też idealny moment, żeby w końcu poznać wszystkie zasady rządzące MLS i przybliżyć historię tej ligi, spodziewajcie kompendium wiedzy o tej lidze na naszej stronie,
  • na Twitterze będę publikować wspominki z poprzednich sezonów, najciekawsze akcje, gole, oprawy kibicowskie etc.,
  • nie wykluczamy kolejnych cyklów (np. o kulturze kibicowskiej w MLS), ale na ten moment na pewno pojawią się teksty:

– reprezentacja kobiet USA vs federacja piłkarska USA,

– wywiad ze Sławkiem Cisakowskim (który jest dostępny w Przewodniku Kibica),

– historia upadku Chicago Fire i jak naprawić lata niekompetentnej władzy klubu (w dwóch częściach).

Pozostaje po prostu zaprosić do częstszego odwiedzania naszej strony internetowej, bo mamy zamiar Wam urozmaicić ten trudny dla nas wszystkich czas. Do następnego kochani, trzymajcie się zdrowo i zostańcie w domach!

P.S. Urodziny obchodził wczoraj Jarek Niezgoda, więc gif w tym klimacie. Nasłuchujcie wieści od ekipy Amerykańskiej Piłki.

Autor: Kasia Przepiórka

Redaktor Naczelna | Nie śpię po nocach, bo oglądam piłkę nożną... w USA, a za dnia o tym piszę. Z soccerem na dobre i na złe, od reprezentacji, przez MLS czy USL, aż do ligi uniwersyteckiej. Wbrew pozorom nie jestem szalona, zaglądam też na europejskie boiska (nie tylko w poszukiwaniu młodych talentów nadających się do reprezentacji USA). P.S. To prawda.

Zobacz również

#8 Amerykański Lot Przepiórki

Dokładnie ósmy odcinek tego cyklu przypada na start nowego sezonu Major League Soccer. Dla Was ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.