Newsy
Strona główna / MLS / Aktualności / Adam Buksa – analiza ligowych goli w sezonie 2022

Adam Buksa – analiza ligowych goli w sezonie 2022

Cztery bramki (najwięcej w zespole) w tym sezonie MLS zdobył nasz reprezentant Adam Buksa grający w New England Revolution. Wszystkie gole strzelone głową po dośrodkowaniach z bocznych sektorów. Trzy z nich po dynamicznych akcjach, natomiast jedno trafienie po stałym fragmencie gry. Oprócz dobrych warunków fizycznych (190,5cm wzrostu) Adam Buksa potrafi świetnie znaleźć i wykorzystać przestrzeń do uderzeń głową.

Na początek grafika z pozycjami, z których Buksa zdobywał gole oraz grafika przedstawiająca, z których miejsc była dośrodkowywana piłka.

Atakujący bez piłki

Na bazie obserwacji Buksa dostrzega partnera z piłką, przeciwników, a także wolną przestrzeń. Obserwacja partnera z piłką, a następnie ruch w wolną przestrzeń z jednoczesnym wskazaniem partnerowi gotowości do działania powoduje, że Buksa zwiększa sobie możliwości zdobycia bramki.

Kolejnym bardzo ważnym działaniem Adama Buksy po tym, jak partner dostrzega jego gotowość, jest zajęcie przestrzeni, a dokładnie zajęcie pozycji w świetle bramki. Po wcześniejszym wyciągnięciu obrońcy ze światła Buksa ponownie podąża do pozycji, z której zdecydowanie łatwiej będzie zdobyć gola. Selekcja informacji ważnych dla tych sytuacji, pozwala mu realizować konkretne cele.

Przewidywanie

Bezpośrednio przed podjęciem decyzji, zawodnik powinien przewidzieć kolejne działania. Antycypacja wyróżnia napastników i jest nieodłącznie związana z wiedzą i doświadczeniem. Wydaje się, że wskaźnik przewidywania Buksy jest na co raz wyższym poziomie.

Wykonanie

Boiskowa analiza i obserwacja umożliwia zawodnikowi podjęcie decyzji o wyborze działania oraz sposobie wykonania. Możemy dostrzec częste ustawiania się w pozycji otwartej, ochronę piłki poprzez uniesione do boków ręce i odpowiedni timing – wyskok i uderzenie piłki na optymalnej wysokości. Przy takich warunkach fizycznych, koordynacyjnych szanse na zdobywanie bramek zdecydowanie się zwiększają.

Warto podkreślić, że oprócz powyższych elementów Buksa prawidłowo obserwuje przestrzeń bliższą i dalszą od piłki, dodatkowo odpowiednio interpretuje punkty odniesienia jak linie, strefy i sektory boiska dzięki czemu łatwiej (często szybciej) mu zajmować i wykorzystywać przestrzenie do finalizacji.

Poniżej krótka analiza zachowań przy wszystkich czterech golach strzelonych przez Adama Buksę w tym sezonie MLS.

Autor: Maciej Kulikowski

https://www.amerykanskapilka.pl/wp-content/uploads/2015/05/logoameryka.jpg
Kiedyś zawodnik, od 2011 trener piłki nożnej z licencją UEFA A. Jako trener prowadzę zespoły m.in. na poziomie czwartej ligi. Byłem również asystentem trenera w Reprezentacji Wojska Polskiego. Staże trenerskie w akademii FC Porto czy Jagiellonii Białystok. Uwielbiam amerykański coaching - NBA, NCAA, NFL, MLS. Mój ulubiony coach to Mike Krzyżewski. Zakochany w USA, dlatego od czasu do czasu tam bywam. Gdyby nie piłka, zostałbym podróżnikiem. Od zawsze fan Bayernu Monachium.

Zobacz również

GP Miami: dlaczego sport w Miami to marketingowy strzał w dziesiątkę?

Ciepłe oceaniczne wody, rozległe plaże, tropikalna roślinność, cudowne miasto w klimacie amerykańskiej kultury, która przesiąka ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading