Newsy
Strona główna / MLS / Aktualności / Przed SuperDraftem 2018

Przed SuperDraftem 2018

Czym właściwie jest SuperDraft MLS? Najkrócej jak się da: sposób dołączania nowych zawodników, którzy nie podpisali jeszcze profesjonalnego kontraktu i przeszli przez ligę uniwersytecką, do ligi zawodowej, jaką jest Major League Soccer. Draft ma cztery rundy, w których każda z drużyn wybiera jednego zawodnika. Jako pierwsze wybierają zespoły, które były najgorsze w poprzednim sezonie, jednak pierwszeństwo mają zawsze zespoły, które w danym sezonie dołączają do ligi. W tym roku taką drużyną jest Los Angeles FC.

W tym momencie możecie zapytać, dlaczego niektóre drużyny wybierają dwa razy w danej rundzie, a niektóre w ogóle nie są uwzględnione w danej rundzie. Otóż zespoły często handlują pickami (numerami), które są częścią transakcji pomiędzy drużynami, np. w tym okienku transferowym Kei Kamara przeszedł do Vancouver Whitecaps, a NE Revoultion otrzymali w zamian naturalny wybór w pierwszej rundzie SuperDraftu 2019 i drugiej rundzie SuperDraftu 2020. To jednak nie wszystko. Często dochodzi do wymiany picku za allocation money i tak w tamtym roku Portland Timbers zapłacili Houston Dynamo 100 000 $ General Allocation Money za czwarty wybór w SuperDrafcie i wybrali Jeremy’ego Ebobisse. Jak widzicie, to wszystko potrafi być nieco skomplikowane, dlatego do samego końca nigdy nie będziemy wiedzieć, czy w danym momencie klub będzie wybierał zawodnika, czy może ktoś zaproponuje ofertę nie do odrzucenia. Z tego względu SuperDraft to prawdziwe show, którego świadkami będziemy już dzisiaj o godz. 17:00.

Na jakiej podstawie są wybierani zawodnicy? Najlepsi gracze z ligi uniwersyteckiej dostają zaproszenie do MLS Combine, gdzie przechodzą testy fizyczne i rozgrywają mecze. Nie oznacza to, że jest to jedyny sposób selekcji piłkarzy. W większości są oni obserwowani od dłuższego czasu, a skauci danych zespołów doskonale wiedzą, z kim mają do czynienia i są w stanie zareagować na bieżące wydarzenia podczas SuperDraftu i doskonale wiedzą, kto przyda im się najbardziej.

Zanim przejdziecie do meritum jedna ważna uwaga. Przewidzenie ruchów poszczególnych klubów graniczy z cudem, ale z Wiktorem postaraliśmy się dopasować piłkarzy do zespołów. Nie traktujcie tego jako wyznacznik. Dla nas to dobra zabawa, Wy będziecie mogli się z nas po wszystkim pośmiać. Niemniej zawodnicy, których uwzględniliśmy w tym zestawieniu, zdecydowanie wyróżniali się podczas gry w NCAA i MLS Combine.

Kto może namieszać w tym roku?

Wiele mówi się o tym, że Los Angeles FC wymienią pierwszy wybór w drafcie, na których jest kilku chętnych. Nie byłoby to najgorsze rozwiązanie, a LAFC zapewne przytuliliby konkretne pieniądze.

Podobno Philadelphia Union szykuje ofertę za pick w TOP3. W klubie od dawna brakuje kogoś na pozycję numer 10. Może to być polowanie na gracza pokroju Jona Bakero, ale w grę wchodzi także partner dla Jacka Elliotta na środku obrony. Na myśl przychodzi oczywiście Tomas Hilliard-Arce.

Do wymiany ma dojść na linii LA Galaxy – Columbus Crew. Do Kalifornii ma się przenieść Ola Kamara, do Ohio Emma Boateng i Gyasi Zardes. Na razie nie wiadomo, czy chodzi tylko o allocation money. Jeżeli tak, The Gals mają lukę na skrzydle, gdzie idealnie wpasuje się Francis Atuahene. Jeżeli jednak w grę wchodzi pick w tegorocznym SuperDrafcie, możemy spodziewać się zdecydowanie innego rozwoju sytuacji, ale The Crew zapewne będą szukać wzmocnień w ataku.

Warto nadmienić, że w dwóch pierwszych rundach żadnego wyboru nie mają Portland Timbers. W Oregonie od tego sezonu jest nowy trener – Giovanni Savarese, który buduje swój skład. Drwale mają pokaźną gotówkę (trade Darlingtona Nagbe do Atlanty United) i mogą namieszać.

Poza tym zawsze można liczyć na nieprzewidywalne ruchy Chicago Fire. Z pewnością będzie ciekawie. Zarezerwujcie cztery godziny, od 17:00 zaczynamy show!  

Druga runda (tutaj)

Pierwsza runda 

#1 Los Angeles FC – Joao Moutinho

Wiek: 20 lat

Pozycja: obrońca/pomocnik

Uczelnia: Akron University

Joao Moutinho od samego początku był typowany do wyboru w pierwszej rundzie SuperDraftu, ale dzięki meczom w MLS Combine zdecydowanie zyskał. Może występować zarówno jako obrońca, jak i defensywny czy środkowy obrońca. Tomas Hilliard-Arce również jest brany pod uwagę, ale LAFC mają już dwóch podstawowych obrońców (Laurent Ciman i Wlaker Zimmerman). Moutinho daje trenerowi zdecydowanie więcej możliwości.

Warto jednak nadmienić, że bardzo możliwy jest trade. Nie zdziwię się, jeżeli LAFC oddadzą pierwszy wybór w SuperDrafcie innemu zespołowi.

SezonMeczeGoleAsysty
20172435

fot. Richard Kruszynski/ISNSoccer.com
#2 LA Galaxy – Francis Atuahene

Wiek: 21 lat

Pozycja: skrzydłowy/napastnik

Uczelnia: University of Michigan

LA Galaxy są przeświadczeni o wielkości swojej akademii, ale niepodważalny jest fakt, że od dawna do pierwszego składu nie przebił się na stałe żaden z jej zawodników. W Kalifornii potrzebują gościa, który będzie odpowiadał za strzelanie bramek. Francis Atuahene wydaje się kandydatem idealnym. Potrafi świetnie wykorzystać swoje warunki fizyczne, jest szybki i potrafi strzelać bramki. The Gals potrzebują także wzmocnień w defensywnie, więc wiele będzie zależało od tego, co wydarzy się bezpośrednio przed ich wyborem. A, znając ich możliwości, są w stanie wymienić ten pick za śmieszne pieniądze. Witajcie w świecie LA Galaxy i ich dziwnych pomysłów na życie.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
2015171234103
201617146584
201715105464

fot. uslpdl.com
#3 D.C. United – Lucas Stauffer

Wiek: 22 lata

Pozycja: lewy/prawy/środkowy obrońca

Uczelnia: Creighton University

Lucas Stauffer to jeden z największych wygranych MLS Combine. W sezonie 2017 rozegrał tylko cztery mecze z powodu poważnej kontuzji, ale w Combine pokazał, że jest naprawdę świetnym zawodnikiem. Trenerzy postanowili go sprawdzić na obu bokach obrony, gdzie imponował szybkością, bardzo dobrze się zastawiał, czytał grę, wygrywał pojedynki, posyłał świetne crossowe podania. Czasami zapędzał się pod pole karne rywala i zawsze były to „wycieczki” w określonym celu, podczas których notował kluczowe podania. Równie dobrze, może grać na środku obrony. D.C. United potrzebują takiego uniwersalnego gracza w defensywie.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
201422141442
201523196422
201623211112
2017434101

fot. gocreighton.com
#4 Montreal Impact – Jon Bakero

Wiek: 21 lat

Pozycja: ofensywny pomocnik/napastnik

Uczelnia: Wake Forest University

Jon Bakero to piłkarz, który w 2017 zdobył MAC Hermann Trophy, czyli nagrodę dla najlepszego gracza spośród zawodników w lidze uniwersyteckiej. Może grać jako napastnik, ale znacznie więcej korzyści przyniesie zespołowi jako ofensywny pomocnik. Technicznie przerasta wszystkich pozostałych graczy. Widzi zdecydowanie więcej od kolegów. Decyduje się na zagrania, o których inni by nie pomyśleli. Potrafi posłać kapitalne podanie do lepiej ustawionego kolegi, świetnie drybluje, z łatwością odnajduje się w polu karnym i strzela gole. Takiego zawodnika potrzeba Montrealowi Impact.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
201418109462
201522129986
201625177874
20172314981614

fot. Otras Fuentes
#5 Minnesota United – Tomas Hilliard-Arce 

Wiek: 22 lata

Pozycja: środkowy obrońca

Uczelnia: Stanford University

Tomas Hilliard-Arce dużo stracił na MLS Combine, ale to wciąż najlepszy ze środkowych obrońców, którzy są dostępni w tym SuperDrafcie. Niezwykle doświadczony i odpowiedzialny. Opanowany, podejmuje dobre decyzje i wydaje się zawodnikiem, który jest w stanie z miejsca wejść do pierwszego składu drużyny Major League Soccer. To o niego będzie bić się większość drużyn. Minnesota United ewidentnie potrzebuje gracza, który wzmocniłby defensywę. Jeżeli Hilliard-Arce zostanie wybrany wcześniej, warto pokusić się o Wyatta Omsberga.

SezonMeczeGoleAsysty
20141920
20152330
20162242
20172343

fot. gostanford.com
#6 Orlando City – Ema Twumasi

Wiek: 20 lat

Pozycja: napastnik/skrzydłowy

Uczelnia: Wake Forest University

Ema Twumasi to kolejny skrzydłowy w tym zestawieniu. Bardzo szybki, z fantazją. Świetnie drybluje, ale czasami aż zanadto wierzy w swoje umiejętności. Jeżeli przestawi się na grę w profesjonalnej lidze, może dać wiele radości kibicom swojej drużyny. Do ataku Orlando City pasuje wręcz idealnie. Zakładając odejście Cyle Larina, z którym jest ostatnio sporo zamieszania, może być partnerem Doma Dwyera w ataku. Po pierwszym słabym meczu w Combine, gdzie górę wzięła frustracja, w kolejnych dwóch pokazał, że potrafi grać w piłkę, a jego rajdy nie są bezsensowne.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
201624146564
2017231480107

Ema Twumasi i Jon Bakero, fot. journalnow.com
#7 Montreal Impact – Mason Toye

Wiek: 19 lat

Pozycja: napastnik

Uczelnia: Indiana University

Wielu wiąże z nim spore nadzieje, a przez wszystkie media w USA jest promowany do granic możliwości. Jest przede wszystkim młody, ale musi się jeszcze sporo nauczyć. Którykolwiek klub by go nie wybrał, będzie to inwestycja w przyszłość, bo w Combine pokazał wszystkie swoje braki i niedociągnięcia. Musi nauczyć się trafiać w piłkę, celnie strzelać i podejmować słuszne decyzje. Jeżeli faktycznie jest diamentem, czeka go jeszcze sporo szlifów.

SezonMeczeGole Asysty
201725102
fot. Indiana Soccer
#8 NE Revolution – Wyatt Omsberg

Wiek: 22 lata

Pozycja: środkowy obrońca 

Uczelnia: Dartmouth University

Wyatt Omsberg to druga najciekawsza opcja wśród środkowych obrońców (pierwsza to Hilliard-Arce). Zawodnik, który jest bardzo szybki, wysoki, i przede wszystkim myśli, nie mam tu na myśli zawieszenia systemu, a podejmowanie szybkich i słusznych decyzji, do popełniania głupich błędów mu daleko. W dodatku świetnie odnajduje się pod polem karnym rywala i potrafi posłać bardzo dobre i celne corssowe podanie przez pół boiska. NE Revolution zrezygnowali z Josha Smitha, może innemu młodemu środkowemu obrońcy się poszczęści, bo takiego z pewnością w tej drużynie potrzebują.

SezonMeczeGoleAsysty
20141831
20151900
20161931
20171741

fot. Dartmouth Athletics
#9 NE Revolution – Jon Gallagher

Wiek: 21 lat

Pozycja: napastnik/skrzydłowy

Uczelnia: University of Notre Dame

Jon Gallagher nie jest typowym lisem pola karnego. To napastnik lub skrzydłowy, który równie dobrze może grać w pomocy, a nawet jeżeli gra w ataku, to nie zapomina o obronie, a tam pod presją potrafi posłać celne podanie, które otworzy drogę do bramki rywala. Cały czas jest pod grą. Jako pierwszy zakłada pressing po stracie piłki, wymusza błędy rywali. Jest bardzo szybki, a rajd wzdłuż linii potrafi zakończyć wrzutką na centymetry. Zawodnik, który powinien przydać się NE Revolution. Zwłaszcza po stracie Keia Kamary.

SezonMeczeGoleAsysty
20142133
20152293
201621147
201720132
fot. und.com
#10 Real Salt Lake – Ken Krolicki

Wiek: 21 lat

Pozycja: (defensywny) pomocnik

Uczelnia: Michigan State University

Wyglądem i postawą na boisku przypomina Daxa McCartego. Zawodnik box-to-box. Świetnie radzi sobie jako typowy defensywny pomocnik z zadaniami w ofensywie. Bardzo dobry z piłką przy nodze, trudno mu ją zabrać. Niemal wszystkie akcje zespołu muszą przejść przez niego. W zależności od rywala potrafi harować w obronie lub kreować grę swojej drużyny. Ma bardzo dobry przegląd pola i doskonale wie, gdzie i w jaki sposób powinien zagrać piłkę. W Realu Salt Lake w środku pola grają Kyle Beckerman (35 lat) i Luke Mulholland (29 lat). Ken Krolicki może wnieść powiew świeżości.

SezonMeczeGoleAsysty
20142322
20151822
20162034
20172005

fot. statenews.com
#11 FC Dallas – Mark Segbers

Wiek: 21 lat

Pozycja: boczny obrońca/wahadłowy skrzydłowy

Uczelnia: University of Wisconsin-Madison

Zawodnik, który dzięki MLS Combine wygrał najwięcej. Przedtem mówiło się, że Justin Fiddes jest najlepszą opcją dla FC Dallas. Tymczasem to właśnie Mark Segbers pokazał, że nie warto go skreślać. Bardzo szybki, kapitalnie podłącza się do akcji ofensywnych i bawi się z rywalami w polu karnym rywala. Może popisać się celną wrzutką i dryblingiem, ale świetnie radzi sobie też w defensywie, co jest jego głównym zadaniem. Idealnie odnalazłby się w ustawieniu 3-5-2, ale jako boczny obrońca, którego aktualnie brakuje w drużynie Teksasu, również będzie niezwykle skuteczny.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
201418147055
201519161834
201619154636
201721183857

fot. uwbadgers.com
#12 SJ Earthquakes – Issaka Nyemewero

Wiek: 21 lat

Pozycja: napastnik

Issaka Nyemewero chyba przez nikogo nie był brany pod uwagę do wyboru w pierwszej rundzie SuperDraftu, jednak 21-letni napastnik z Ghany pokazał, że nie jest tylko piłkarzem, który będzie w polu karnym czekał na piłkę. Jest niesamowicie silny oraz wysoki i w pełni potrafi wykorzystać swoje warunki fizyczne. Jednocześnie to zawodnik, który może grać jako cofnięty napastnik, a wręcz kreować grę zespołu. Doskonale wie, kiedy powinien podać do lepiej ustawionego kolegi, a kiedy decydować się na strzał. W SJ Earthquakes przydałby się taki zmiennik dla Chrisa Wondolowskiego i Magnusa Erikssona.  

SezonSzkołaMeczeGole
2016Danbort FC (Ghana)1811
2017Danbort FC (Ghana)2620

#13 Sporting KC – Rafael Andrade Santos

Wiek: 22 lata

Pozycja: (ofensywny) pomocnik

Uczelnia: Virginia Commonwealth University 

Po odejściu Benny’ego Feilhabera do Los Angeles FC trzeba załatać dziurę w środku pola. Idealnie nadaje się do tego Rafael Andrade Santos. Zawodnik, który zaczynał od gry w futsal, doskonale porusza się na boisku, piłka klei się do jego stopy, a on sam świetnie kreuje grę drużyny. Potrafi posłać kapitalne podanie, oddać strzał z dystansu, ale odnajduje się też w polu karnym. Gra na małej przestrzeni to jego największy atut. Jest też bardzo dobrze wyszkolony technicznie.

SezonMeczeGoleAsysty
20151852
20161932
201718125

fot. Richmond Times-Dispatch
#14 Atlanta United – Tristan Blackmon

Wiek: 21 lat

Pozycja: środkowy obrońca

Uczelnia: Pacific University

Ofensywa Atlanty United jest iście zabójcza, więc akurat tam podopieczni Gerardo Martino nie potrzebują żadnych wzmocnień. Te można poczynić w defensywie. Jednym z wyróżniających się obrońców jest Tristian Blackmon. 21-letni zawodnik potrafi zachować rozsądek w kryzysowej sytuacji. Nie przerasta go gra przeciw największym rywalom. U boku Hilliarda-Arce czy Wyatta Omsberga wcale nie wypada gorzej.

SezonMeczeGoleAssyty
20141782
20151720
20161845
20171822
fot. Randall Gee
#15 Chicago Fire – Mo Adams

Wiek: 21 lat

Pozycja: pomocnik

Uczelnia: Syracuse University

Mo Adams to typowy defensywny pomocnik, który w razie potrzeby może grać jako obrońca. Bardzo możliwe, że któryś z zespołów zdecyduje się na wybór Anglika zdecydowanie wcześniej. Adamsa po prostu bronią umiejętności. Może w Chciago Fire akurat nie przebiłby się do pierwszego składu, ale bardzo możliwe, że Strażacy wymienią pick, to byłoby w ich stylu.

SezonMeczeGoleAsysty
20161910
20171600

fot. The Daily Orange
#16 NY Red Bulls – Brian White

Wiek: 21 lat

Pozycja: pomocnik/skrzydłowy

Uczelnia: Duke University

Brian White to wychowanek NY Red Bulls i nie zdziwię się, jeżeli sięgną właśnie po niego. Po pierwsze to bardzo dobry zawodnik. Może grać zarówno jako skrzydłowy, jak i pomocnik (głównie na prawej stronie). Ma instynkt snajpera. W PDL (liga amatorska pomiędzy sezonami ligi uniwersyteckiej) został królem strzelców w sezonie 2017. Czerwone Byki będą opierały swój skład na młodych graczach. Brian White mógłby okazać się dużym wzmocnieniem.

SezonMeczeGoleAsysty
20141723
20151961
20161754
201720103
fot. goduke.com
#17 Vancouver Whitecaps – Edward Opoku

Wiek: 20 lat

Pozycja: skrzydłowy/napastnik

Uczelnia: University of Virginia

Mały, ale z wielkim serduchem i pokrętłem. Potrafi szybko biegać, dryblować i strzelać gole. Vancouver Whitecaps mają Keia Kamarę, Yordy’ego Reynę, ale wciąż potrzebują wzmocnień w ofensywie. Edward Opoku może być ciekawym rozwiązaniem na prawym skrzydle Whitecaps. Nawet jako zmiennik może wnieść sporo ożywienia do gry zespołu.

SezonMeczeMinutyGoleAsysty
201518140923
201618165762
201720180084
fot. news.virginia.edu
#18 Sporting KC – Thomas Vancaeyzeele

Wiek: 23 lata

Pozycja: (defensywny) pomocnik

Uczelnia: University of Charleston

Sporting KC stracił Benny’ego Feilhabera, którego zastąpienie będzie piekielnie trudnym zadaniem. Według nas najciekawszym duetem w MLS Combine był Rafael Andrade Santos i Thomas Vancaeyzeele. Wybór tych dwóch zawodników przez jeden zespół jest mało prawdopodobny, ale uznaliśmy to za ciekawe rozwiązanie. Vancaeyzeele jest bez wątpienia zdecydowanie bardziej defensywnym zawodnikiem. Łączy linię obrony a ofensywną. Ubezpiecza kolegów, ale potrafi też dobrze rozegrać piłkę, wziąć udział w akcji kombinacyjnej czy posłać kluczowe podanie. Nie jest to typowy rzeźnik w środku pola.

SezonMeczeGoleAsysty
20161710
20172442
fot. University of Charleston
#19 New York City FC – Tim Kubel

Wiek: 24 lata

Pozycja: (prawy) obrońca/defensywny pomocnik

Uczelnia: University of Louisville

Kadra NYCFC jest niemal kompletna. Do linii ataku nikogo już nie wepchniemy. Między słupkami stoi świetny Sean Johnson. Luki są jednak w obronie. W poprzednim sezonie na prawej obronie grał RJ Allen, który przeszedł do Orlando City. Tim Kubel wydaje się zawodnikiem skrojonym pod potrzeby Patricka Vieiry. Nie wiadomo, co ze środkiem pomocy pod nieobecność Yangela Herrery, ale tam może grać James Sands lub właśnie Kubel, który w NCAA był jednym z najlepszych na swojej pozycji.

SezonMeczeGoleAsysty
20142275
20151953
201622311
20171967
fot. themaneland.com
#20 Houston Dynamo – Ben Ludgaard

Wiek: 22 lata

Pozycja: bramkarz

Uczelnia: Virginia Tech University

Houston Dynamo potrzebują bramkarza, a Ben Lundgaard jest najlepszym spośród wszystkich, którzy są na liście. 22-latek jest wychowankiem NY Red Bulls, ale tam między słupkami stoi niezniszczalny Luis Robles, a tuż za jego plecami Ryan Meara. W Teksasie jest problem z obsadzeniem tej pozycji. Ben Ludgaard może być młodą gwiazdą. Potencjał jest naprawdę bardzo duży.

SezonMeczeCzyste konta
2014126
2015163
2016228
2017206
fot. Dave Knachel/Virginia Tech Athletics
#21 Columbus Crew – Marcelo Acuna

Wiek: 22 lata

Pozycja: ofensywny pomocnik/skrzydłowy

Uczelnia: Houston Baptist University/Virginia Tech University

Acuna ma świetnie ułożoną lewą stopę. Może grać jako skrzydłowy, ale świetnie odnajduje się też w pomocy. Nie wiemy, jak będzie dokładnie wyglądał skład Columbus Crew w sezonie 2018, ale wzmocnienie na prawej stronie z pewnością się przyda. Marcelo Acuna może pełnić rolę kreatora, ale potrafi też strzelać bramki. To może być jeden z ciekawszych zawodników.

SezonUczelniaMeczeGoleAsyty
2015Houston Baptist University19104
2016Virginia Tech University22113
2017Virginia Tech University20123
fot. roanoke.com
#22 Seattle Sounders – Alex Roldan

Wiek: 21 lat

Pozycja: pomocnik

Uczelnia: Seattle University

Wszystko wskazuje na to, że do Seattle Sounders może dołączyć młodszy brat Cristiana Roldana – Alex. 21-latek również gra w pomocy i choć nie jest jednym z najlepszych zawodników, to Sounders od dawna go obserwują. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że Alex Roldan dołączy do mistrzów MLS z 2016 roku.

SezonMeczeGoleAsysty
20141923
20152123
20161983
20172368
fot. goseattleu.com
#23 Toronto FC – Brandon Bye

Wiek: 22 lata

Pozycja:  obrońca/pomocnik/napastnik

Uczelnia: Western Michigan University

Brandon Bye to jeden z ciekawszych zawodników. W zasadzie może występować na każdej pozycji na prawej stronie boiska. Poradzi sobie zarówno w obronie, jak i w pomocy czy na prawym skrzydle. Potrafi strzelać bramki, ale też zatrzymać rywala w obronie. Może być bardzo ważną częścią zespołu. Świetnie też wypadł na testach fizycznych, gdzie jako jeden z nielicznych był w czołówce w każdej z konkurencji.

SezonMeczeGoleAsysty
2014803
20151924
20161985
201721127
fot. Western Michigan Athletics

Autor: Kasia Przepiórka

Redaktor Naczelna | Nie śpię po nocach, bo oglądam piłkę nożną... w USA, a za dnia o tym piszę. Z soccerem na dobre i na złe, od reprezentacji, przez MLS czy USL, aż do ligi uniwersyteckiej. Wbrew pozorom nie jestem szalona, zaglądam też na europejskie boiska (nie tylko w poszukiwaniu młodych talentów nadających się do reprezentacji USA). P.S. To prawda.

Zobacz również

Adam Buksa – analiza ligowych goli w sezonie 2022

Cztery bramki (najwięcej w zespole) w tym sezonie MLS zdobył nasz reprezentant Adam Buksa grający ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading