Newsy
Strona główna / Canadian Premier League / CPL 2020: York9 FC – trzeci do tanga

CPL 2020: York9 FC – trzeci do tanga

Jeżeli przed sezonem mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, kto może realnie zagrozić duetowi Cavalry & Forge, większość pewnie wskazałaby na York9 FC. Klub z Ontario ruchami na rynku transferowym pokazał, że chce realnie włączyć się do walki o mistrzostwo Canadian Premier League. Z zawodników ofensywnych z sezonu 2019 w klubie został tylko Ryan Telfer, który zresztą był zdecydowanie najlepszym piłkarzem „The Nine Stripes”.

Wracając do poprzedniego sezonu York9, część „wiosenną” klub skończył na przedostatnim miejscu. Taki sam wynik punktowy miały wprawdzie jeszcze dwa inne zespoły, ale drużyna prowadzona przez Jima Brennana skończyła z najmniejszą ilością zwycięstw (tylko dwa). Na jesień za to „ruszyła maszyna” – York9 FC finiszował na trzecim miejscu, ustępując tylko Forge FC i Cavalry FC. To samo miejsce okupowali, jeśli spoglądniemy na łączną tabelę rozgrywek. Niestety, rzuca się w oczy strata do drugiego miejsca – były to aż 22 punkty.

Ambicje włodarzy klubu sięgają jednak wyżej, więc za cel obrali sobie przeskok z peletonu do ucieczki, prowadzonej przez Forge FC.

Dlaczego polski kibic miałby się zainteresować York9 FC?

♦ Nazwa York9 FC została wybrana, aby reprezentować dziewięć gmin, które składają się na region York (Aurora, East Gwillimbury, Georgina, King, Markham, Newmarket, Richmond Hill, Vaughan oraz Whitchurch-Stouffville). Stąd także taka sama liczba pasków na herbie.

♦ „The Nine Stripes” byli uczestnikiem inauguracyjnego spotkania Canadian Premier League i pierwszy gol w historii ligi padł ich łupem – Ryan Telfer otworzył wynik spotkania już w trzeciej minucie. Sam mecz zakończył się remisem 1:1.

♦ Skoro o rekordach mowa, to zawodnik York9 jest także najmłodszym zdobywcą bramki w historii CPL.

♦ Y9 swoje mecze domowe rozgrywa na York Lions Stadium, który jest częścią kompleksu York University. Kibicom nie uśmiecha się jednak gra na stadionie z bieżnią, dlatego klub szuka możliwości jak najszybszej budowy własnego obiektu.

♦ Pierwszą utworzoną grupą kibicowską było Generation IX, która została zaprezentowana w tym samym dniu co sam klub, w 2018 roku. Przed sezonem 2020 powstały dwie kolejne – żeńska (Dames of York) oraz studencka (The Green Lions).

♦ W czerwcu tego roku klub rozpoczął sondowanie wśród kibiców w sprawie potencjalnej zmiany nazwy, szukając rozwiązania kwestii najmniejszej frekwencji w lidze. Kibice dość jednogłośnie opowiedzieli się za pozostaniem przy obecnym brandingu.

♦ Maskotką York9 FC jest (a raczej był) podróżujący w czasie piłkarski droid z XXIII wieku, Yorky. Niestety, postać nie została najlepiej przyjęta i rok później, Yorky „zginął w drodze na swoją planetę”.

Ciekawi zawodnicy

Ryan Telfer – reprezentant Trynidadu i Tobago powraca do Północnego Yorku po nieudanej przygodzie na Cyprze (w zeszłym roku był do Y9 wypożyczony z Toronto FC). To na nim będzie opierać się cała ofensywa.

Nathan Ingham – 27-letni bramkarz w zeszłym sezonie niejednokrotnie ratował swój zespół od kompromitacji, będąc obok Telfera najjaśniejszym punktem drużyny.

Gabriel Vasconcelos – 24-letni napastnik z Brazylii, który po serii wypożyczeń z Corinthians postanowił spróbować swoich sił zagranicą. W brazylijskiej drugiej lidze furory nie robił, zdobywając zaledwie trzy bramki.

Michael Petrasso – 25-letni były zawodnik m.in. QPR, Montrealu Impact czy ostatnio Valour FC. Ekipa z Toronto da mu więcej możliwości rozwoju niż Valour, z którego odeszło kilku ważnych piłkarzy.

Alvaro Rivero – były młodzieżowy zawodnik Realu Madryt, przechodzi do Kanady z Leganes. Można sobie wiele po nim obiecywać, wraz z Telferem mogą stworzyć fantastyczny duet.

Chris Manella – 26-letni środkowy pomocnik przyszedł z Ottawy Fury (nieistniejącej już zresztą). Ma na swoim koncie prawie 100 spotkań w USL Championship, posiada mnóstwo doświadczenia.

Kyle Porter – weteran z ponad 50. występami tylko w MLS i USL, jest pewnym punktem pomocy Y9, kończąc poprzedni sezon z największą liczbą asyst (7).

***

Stadion: York Lions Stadium w Toronto, prowincja Ontario (obiekt wielofunkcyjny)

Pojemność: 5 600

Średnia frekwencja w sezonie 2019: 2 723 (średni procent zapełnienia trybun: 43%)

Autor: Mateusz Gwiżdż

Na co dzień studenciak, nocami zapalony widz rozgrywek w USA i Kanadzie, choć zdecydowanie więcej czasu poświęca tym drugim. Kibicowsko wspiera NYCFC oraz Pacific, ale i rodzimą piłką nie pogardzi. W wolnych czasie ogląda snookera i pogrywa w FIFĘ.

Zobacz również

CPL 2020: Pacific FC – witamy na wyspie

Jak większość klubów Canadian Premier League, Pacific FC ma za sobą nieco ponad dwa lata ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading