sobota , 23 października 2021
Newsy
Strona główna / Canadian Premier League / CPL 2020: HFX Wanderers – jedyni w swoim rodzaju

CPL 2020: HFX Wanderers – jedyni w swoim rodzaju

Klub HFX Wanderers został założony 5 maja 2018 roku. W Canadian Premier League zadebiutowali 28 kwietnia 2019 roku. Jesienią zajęli ostatnie miejsce w lidze, zaś na wiosnę znacznie się poprawili, zajmując czwartą lokatę. W Voyagers Cup (Puchar Kanady) w 1/16 odprawili z kwitkiem Vaughan Azzurri z półprofesjonalnej ligi z prowincji Ontario. W 1/8 finału pokonali w dwumeczu Valour FC z Canadian Premier League (4-1). Dopiero w ćwierćfinale przegrali z nieistniejącym już zespołem Ottawa Fury (USL Championship).

HFX sezon jesienny zakończyli z bilansem bramkowym 13-24 (rozegrano 18 kolejek). Przegrali 2-6 z York 9 FC, co jest do tej pory najwyższą porażką w historii klubu. Na wiosnę, z uwagi na krótszą część sezonu, bilans był bardziej optymistyczny: 8-11 (rozegrano 10 kolejek). Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu był Akeem Garcia, który strzelił siedem goli.

Dlaczego klub z Nowej Szkocji to ciekawy zespół?

♦ To drugi klub w historii Kanady, który wywodzi się z prowincji Nowa Szkocja. W latach 90-tych istniał zespół Nova Scotia Clippers.

♦ Trenerem zespołu jest 60-letni Stephen Hart, szkoleniowiec z bardzo dużym doświadczeniem reprezentacyjnym. Od 1997 do 2012 roku pełnił wiele funkcji w sztabach szkoleniowych reprezentacji Kanady. Z kolei w latach 2013-16 był selekcjonerem drużyny narodowej Trynidadu i Tobago. Prywatnie od lat 80. mieszka w Nowej Szkocji, gdzie studiował oceanistykę.

♦ Stadion HFX Wanderers to Wanderers Grounds zbudowany jeszcze w XIX wieku. Może pomieścić 6 200 kibiców. Obiekt obecnie należy do HFX, natomiast w przeszłości rozgrywano na nim mecze rugby. Właśnie w 2018 roku podczas meczu Kanada – USA uzyskano widownię około 6,2 tysiąca kibiców.

♦ Jak na kanadyjskie standardy, HFX ma wspaniały herb. Słowa na nim są napisane w języku szkockim gaelickim: Ar Cala, Ar Dachaigh, Ar n-nam, co w przełożeniu oznacza: Nasz port, nasz dom, nasza dusza.

HFX Wanderers unveiled as Canada's newest professional soccer club ...

♦ Kolory strojów drużyny nawiązują do umundurowania Marynarki Wojennej Kanady i Oceanu Atlantyckiego. Warto tutaj zaznaczyć, że Halifax jest jednym z największych portów w Kanadzie, tutaj znajduje się też baza marynarki wojennej.

fot. Canadian Forces Base Halifax

HFX Wanderers 2019 Macron Home Kit | Soccer uniforms design ...

♦ Grupa kibicowska HFX to Privateers 1882. Rok nawiązuje do daty założenia Wanderers Amateur Athletic Club, który występował właśnie na stadionie Wanderers Grounds.

What the Halifax Wanderers can teach us about building a great ...
Privateers 1882, fot. Toronto Star

♦ Obiekt umieszczony w herbie to most imienia Agnusa L. Macdonalda, który był premierem Nowej Szkocji i przyczynił się do budowy mostu. Zmarł rok przed jego oddaniem do użytku publicznego. Most znajduje się w Halifax.

No. 2 - Angus L. Macdonald Bridge | Roads & Bridges
Most Angusa L. Macdonalda, fot. Roads & Bridges

♦ HFX Wanderers to klub nowy, więc skompletowanie kadry stanowiło nie lada wyzwanie dla trenera Harta. Wykorzystał swoje doświadczenie w kadrze Trynidadu i Tobago, sprowadzając do klubu czterech graczy z tego kraju. Dodatkowo pozyskał młodych zawodników z lokalnych zespołów kanadyjskich oraz kilku z Europy, Australii czy Ameryki Południowej.

Ciekawi zawodnicy

Jan-Michael Williams – 35-letni bramkarz, obecnie trener bramkarzy HFX. Występował głównie w ojczyźnie (T&T), ale zaliczył również występy w Belgii i na Węgrzech. Swego czasu był podporą reprezentacji Trynidadu i Tobago, rozegrał 80 spotkań w latach 2003-17.

Soca Warriors on Twitter: "Ready to retire, Jan-Michael Williams ...
fot. @socawarriors

Kodai Iida – 25-letni japoński pomocnik, który po przyjściu do HFX Wanderers grał regularnie w zespole Harta. Wcześniej związany z ekipami z niższych lig amerykańskich. Obecnie gra w Oklahomie.

João Morelli – 24-letni Brazylijczyk, który ma za sobą występy w Premier League U-21 dla Middlesbrough oraz  51 spotkań w lidze estońskiej (FCI Levadia), gdzie strzelił 28 goli i zanotował 17 asyst. Może grać jako ofensywny pomocnik, napastnik, fałszywa dziewiąka i prawy skrzydłowy.

Eriks Santos – 24-letni Brazylijczyk, ma wspomóc obronę HFX. Wcześniej próbował swoich sił na Ukrainie i Gruzji.

Peter Schaale – dobry obrońca, którego HFX Wanderers pozyskało dzięki draftowi z uczelni Cape Breton.

Jems Geffrard – 25-letni obrońca, reprezentant Haiti, wychowanek akademii Montrealu Impact. Grał w Finlandii (Ekenäs IF; RoPS) i w USL Championship (Fresno FC).

Tomasz Skublak – 22-letni napastnik przed przyjściem do HFX występował w Vaughan Azzurri. Później wyeliminował ten zespół z pucharu Kanady. Imię i nazwisko nieprzypadkowo kojarzy się z Polską, ponieważ posiada on polskie korzenie. Aktualnie bez klubu.

HFX Wanderers hoping L.A.N.S. crafters can help shape their Fall ...
Tomasz Skublak, fot. aftn.ca

Louis Beland-Goyette – 24-letni pomocnik z doświadczeniem zarówno w MLS, jak i USL. Sezon 2019 spędził w Valour, w tym sezonie zagra w barwach HFX Wanderers. Od 2014 roku był związany z Montrealem Impact.

Louis Béland-Goyette, fot. canpl.ca

***

Stadion : Wanderers Grounds w Halifax, prowincja Nowa Szkocja (stadion wielofunkcyjny)

Pojemność : 6 500

Średnia frekwencja w sezonie 2019 : 5 904 (średni procent zapełnienia trybun: 94%)

File:HFX Wanderers FC vs. Cavalry FC (48174114546).jpg - Wikimedia ...

Best business, best fans: Fan-favourite soccer club Halifax ...

Autor: Patryk Kościański

http://www.amerykanskapilka.pl/wp-content/uploads/2015/05/logoameryka.jpg
Sympatyk włoskiej kuchni, czasem posłucham dobrego kawałka ze Wschodniego Wybrzeża. Z MLS związany od pięciu lat, kiedy to pewien Hiszpan dołączył do NYCFC. Od pół roku obrałem sobie kurs na północ, więc piszę nieco o kanadyjskiej piłce.

Zobacz również

CPL 2020: Pacific FC – witamy na wyspie

Jak większość klubów Canadian Premier League, Pacific FC ma za sobą nieco ponad dwa lata ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *