Newsy
Strona główna / Canadian Premier League / CPL 2020: Pacific FC – witamy na wyspie

CPL 2020: Pacific FC – witamy na wyspie

Jak większość klubów Canadian Premier League, Pacific FC ma za sobą nieco ponad dwa lata swojego istnienia. Zespół z wyspy Vancouver zapisał się w historii jako pierwszy zwycięzca spotkania w CPL, jednak inauguracyjnego sezonu na pewno zbyt ciepło wspominać nie będzie. Wprawdzie oba sezony (wiosenny i jesienny) udało się zakończyć w połowie stawki, jednak łącznie PFC miało zaledwie trzy punkty więcej niż ostatni HFX, a przygodę z Voyagers Cup (Puchar Kanady) zakończyło na pierwszym meczu. Jednak jest coś, co pozwala Pacific FC patrzeć w przyszłość z nadzieją – natłok utalentowanej młodzieży.

 

Dlaczego Pacific FC to ciekawy zespół?

♦ Dyrektorem generalnym PFC jest Rob Friend – były piłkarz z przeszłością m.in. w Eliteserien, Eredivisie czy Bundeslidze. W czasie swojej kariery rozegrał w Niemczech łącznie ponad 150 spotkań, strzelając dokładnie 40 bramek, przecierając szklak dla piłkarzy z Kanady i nie tylko.

♦ Filozofia klubu zakłada promowanie młodych kanadyjskich piłkarzy, nawet kosztem wyników w rozgrywkach. PFC jako pierwsze przekroczyło barierę wymaganych tysiąca minut rozegranych przez piłkarzy poniżej 21. lat, w dodatku zrobiło to już w trzecim(!) meczu sezonu. O tym, jak wielką wagę do tego przykładają władze, pokazuje zwolnienie trenera. Michael Silberbauer stracił pracę, bo zaraz po wyrobieniu normy wymaganej przez ligę, odstawił młodych piłkarzy, aby a wszelką cenę poprawić wyniki klubu.

♦ Klub czerpie garściami z lokalnej piłki, chcąc stać się czymś na wzór kanadyjskiej wersji Atleticu Bilbao. Obecnie tylko pięciu członków kadry nie pochodzi z prowincji Kolumbii Brytyjskiej lub nie szkoliło się w piłkarskiej akademii Vancouver Whitecaps. Do pełni szczęścia brakowało tylko piłkarza pochodzącego i wyszkolonego właśnie na wyspie Vancouver. To zmieniło się kilka tygodni temu wraz z transferem młodego Seana Younga.

Zdjęcie
Sean Young, fot. Pacific FC

♦ Domem Pacific jest Westhills Stadium. Kiedyś użytkowany głównie przez kadrę rugby oraz lokalne ekipy. Dziś, rozbudowany do pojemności 6 200 miejsc, jest jednym z najładniejszych stadionów w całej lidze. Zresztą stadion ten dzierży rekord pierwszego w pełni wyprzedanego obiektu w CPL (PFC vs. HFX 1:0, 28 kwietnia 2019), gdy jeszcze przed rozbudową stadionu, spotkanie podziwiało 5 100 widzów.

♦ Klub posiada dwie znane grupy kibicowskie: Lake Side Buoys oraz T.O.P (Torcida Organizada Pacific). Poniżej kilka zdjęć ze spotkań PFC.

This slideshow requires JavaScript.

♦ Można powiedzieć, że klub ma „kosę” ze słupem wysokiego napięcia stojącym zaraz przy stadionie. Po pierwsze, uniemożliwia on dalszą rozbudowę stadionu. Po drugie, nie pozwala też na podniesienie kamer transmitujących spotkania. Stąd wszystkie domowe mecze PFC mogliśmy oglądać z dość niskiej perspektywy. Słup ma zostać usunięty jeszcze w tym roku, ale jak będzie naprawdę – przekonamy się już niedługo.

♦ Aktualnie Pacific FC posiada najmniejszą liczbę obcokrajowców w kadrze, których liczba wynosi dwa. Są nimi: skrzydłowy – Victor Blasco oraz napastnik – Alejandro Díaz.

♦ Kształt herbu inspirowany jest daglezją zieloną – drzewem, którego domem jest m.in. wyspa Vancouver. Sama zresztą  jest ukazana w herbie jako prawa strona jego wnętrza. PFC posługuje się także drugim logiem, którym jest trójząb.

Ciekawi zawodnicy

Terran Campbell – 21-letni pomocnik, który w trakcie sezonu został przemianowany na napastnika z miejsca stał się jedną z gwiazd CPL. Po średnim sezonie wiosennym Campbell wystrzelił z formą na jesień, zdobywając 10 bramek, kończąc na 12. trafieniach. Jeśli powtórzy ten wyczyn w tym sezonie, to za rok na pewno już go w Kanadzie oglądać nie będziemy.

Marcel de Jong – weteran (wychowanek PSV Eindhoven, grał w Holandii, Niemczech, w Sportingu Kansas, Ottawa Fury i Vancouver Whitecaps), doświadczony lewy obrońca, który prawie cały zeszły sezon spędził, lecząc się po niefortunnej kontuzji, której doznał w trakcie treningów przedsezonowych.  Bez niego obrona PFC była bardzo niepewna.

Marco Bustos – bohater głośnego transferu z Valour (najlepszy piłkarz tej drużyny). 24-letni pomocnik/skrzydłowy z pewnością będzie wartością dodaną dla PFC i sam będzie mógł w znanym mu środowisku (Bustos grywał w przeszłości w młodzieżowych drużynach Vancouver Whitecaps) jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła.

Kadin Chung – prawy obrońca PFC, który pokazał się z dobrej strony w swoim pierwszym sezonie w dorosłej piłce. Jeden z najlepszych bocznych obrońców w lidze. Ma pochodzenie filipińskie, więc jeśli dalej będzie trzymał poziom, może trafić na celownik ich reprezentacji.

Noah Verhoeven – jako pierwszy z całej ligi, po świetnym początku, został zauważony przez sztab kadry Kanady i zaproszony na treningi. Potem niestety nie potrafił utrzymać stabilnej formy, jednak jest to pomocnik z dużym potencjałem.

Alejandro Díaz – napastnik, który dotychczas nie wychylał nosa poza Meksyk. Przybył do Pacific z Club America, ale stamtąd był głównie wypożyczany do niższych lig. Na papierze materiał na gwiazdę ligi, z Campbellem mogą stworzyć fantastyczny duet.

Victor Blasco – 26-letni hiszpański skrzydłowy całe piłkarskie życie spędził w Kanadzie, zaczynając od piłki uniwersyteckiej na wyspie poprzez akademię Whitecaps. W zeszłym sezonie pokazał się z dobrej strony, strzelając przy tym kilka bramek wyjątkowej urody.

***

Stadion: Westhills Stadium w Langford, prowincja Kolumbia Brytyjska

Pojemność: 6 200

Średnia frekwencja w sezonie 2019: 3 098 (średni procent zapełnienia trybun: 49%)

Autor: Mateusz Gwiżdż

Na co dzień studenciak, nocami zapalony widz rozgrywek w USA i Kanadzie, choć zdecydowanie więcej czasu poświęca tym drugim. Kibicowsko wspiera NYCFC oraz Pacific, ale i rodzimą piłką nie pogardzi. W wolnych czasie ogląda snookera i pogrywa w FIFĘ.

Zobacz również

CPL 2020: Atlético Ottawa – wskrzesić piłkę w Ottawie

Najważniejszym klubem w stolicy Kanady od wielu lat pozostawała Ottawa Fury. Zespół ten jednak znalazł ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading