Newsy
Strona główna / Canadian Premier League / Zapowiedź Canadian Premier League cz. 1

Zapowiedź Canadian Premier League cz. 1

Canadian Premier League to nowa liga piłkarska, która powstaje na naszych oczach. Przede wszystkim będzie to liga w pełni profesjonalna, w której będzie grać siedem drużyn, każda z nich rozegra 28 meczów (14 domowych i 14 wyjazdowych). W przeciwieństwie do większości profesjonalnych lig Ameryki Północnej nie będzie systemu play-off, tylko podział na rundę wiosenną (krótszą – 10 kolejek)  i jesienną (dłuższą – 18 kolejek) z przerwą wakacyjną. Mistrzowie rund spotkają się w CPL Championship, w którym zagrają o mistrzostwo ligi i miejsce w CONCACAF League 2020 (odpowiednik Ligi Europy UEFA).

Z powodu reformy formatu Ligi CONCACAF (w trzeciej edycji tego turnieju będą rywalizować 22 zespoły, zamiast 16 jak w latach poprzednich) oraz opieszałości CSA (odpowiednik PZPN) tylko trzy kluby “fundatorskie” będą rywalizować o udział w CONCACAF League 2019, są to FC Edmonton, Forge FC oraz Valour FC. Kluby te mają specjalnie rozłożony grafik spotkań by rozegrać wszystkie bezpośrednie starcia (dom i wyjazd) między 4 maja a 15 czerwca, aby zdążyć rozstrzygnąć, który zespół będzie reprezentował CPL w Lidze CONCACAF. Sześć najlepszych drużyn tych rozgrywek dostanie automatyczny awans do CONCACAF Champions League 2020.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Kluby CPL będą także rywalizować z klubami MLS, USL, i półamatorskiej  Première Ligue de soccer du Québec (PLSQ) w mistrzostwach Kanady o  Voyageurs Cup (zwycięzca otrzymuje miejsce w CONCACAF Champions League). 

Canada Championship opponents 2019
fot. whitecapsfc.com

Zasady i ciekawostki

 • 12 listopada 2018 odbyła się pierwsza edycja draftu USPORTS graczy uniwersyteckich, w trzech rundach wybrano 21. graczy. Wybrani gracze mogą podpisać jeden z dwóch typów kontraktów:
  • profesjonalny kontrakt, wtedy gracz traci możliwość brania udziału w USPORTS
  • kontrakt rozwojowy, wtedy gracz trenuje i gra z klubem CPL do sierpnia, wtedy wraca na uniwersytet i dalej bierze udział w USPORTS
 • występują dwa rodzaje salary cap. pierwszy dla trenera i jego współpracowników, drugi to dla piłkarzy ( średnia zarobków to około $50 000)
 • ma to być rozwojowa liga dla młodych kanadyjskich piłkarzy, więc wprowadzono zasady:
  • co najmniej sześciu Kanadyjczyków w wyjściowej jedenastce
  • co najmniej 50%+1 składu ma być graczami z Kanady
  • limit siedmiu obcokrajowców na klub
  • w każdym klubie wymóg trzech graczy U21, którzy mają wymóg rozegrania minimum 1000. minut
 • prezydent ligi zapowiada rozszerzenie ligi do 10. zespołów w 2020, 14. do 2024 i 16. do 2026 roku
 • Liga w przyszłości ma mieć system spadków i awansów
 • w Polsce legalnie można oglądać mecze na https://onesoccer.ca/, wiadomo że będzie okres darmowy, potem cena ma wynosić ok. 29zł/miesiąc.
 • w 2020 do ligi powinnna dołączyć Ottawa Fury, która warunkowo gra w USL Championship, CONCACAF wymusza na nich przeniesienie się do rodzimej ligi
 • maksymalna odległość między jednym a drugim klubem to ponad 6 000km samochodem (samolotem 4 476km, trzecia najdalsza odległość między dwoma pierwszoligowymi klubami na świecie), a odwiedzenie wszystkich stadionów od jednego do drugiego wybrzeża to ponad 11.5 tys km samochodem. Poniżej rozłożenie klubów na tle Europy i Azji.
fot. Reddit

Więcej o Canadian Premier League dowiecie się również z naszego podcastu. 

KLUBY

Forge FC (czytaj)

Cavalry FC

HFX Wanderers FC (czytaj)

Pacific FC (czytaj)

Valour FC

York 9 FC (czytaj)

FC Edmonton

Autor: Bartek Kiernicki

https://www.amerykanskapilka.pl/wp-content/uploads/2015/05/logoameryka.jpg
MLS-owy neofita, który zakochał się w MLS w 2017 roku. Uwielbia statystyki, a że Amerykanie też mają na ich punkcie obsesję, to amerykański soccer okazał się strzałem w dziesiątkę. Jako kibic pokochał Minnesotę United, niestety na razie bez wzajemności. Prywatnie zakochany w północnych rasach psów.

Zobacz również

CPL 2020: Atlético Ottawa – wskrzesić piłkę w Ottawie

Najważniejszym klubem w stolicy Kanady od wielu lat pozostawała Ottawa Fury. Zespół ten jednak znalazł ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Amerykańska Piłka

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading